A Vaporline® GBI típusú hőszivattyúkban alkalmazott EVI(Enhanced Vapor Inject) multifunkciós körfolyamat
- kompresszor
- lemezes hőcserélők
- desuperheater
- akku
- EEV szelepek
- mágnesszelep
- visszacsapó szelepek
- folyadék indikátor
- szűrő
- fordítószelep
- HMV szivattyú
- EVD driver
- Nyomásérzékelő
- hőmérséklet érzékelő
A gőbefecskendezéses COPELAND EVI kompresszorokhoz cégünk egy reverzibilis (fűtő-aktív hűtő-HMV) körfolyamatot dolgozott ki. E körfolyamatot valósítottuk meg a hőszivattyúinkban. A fejlesztés legfőbb célkitűzése a lehető legmagasabb SCOP érték, valamint a magas fűtési hőfokszint elérése. Az alkalmazott körfolyamat,a beépített hűtőköri szabályzás és egyéb beépített hűtőköri elemekkel sikerült magas szintre emelni a pillanatnyi COP értékeket ,stabilizálni a kimenő fűtési teljesítményt az egyes hőfokszinteken, s ezzel minden eddiginél magasabb SCOP(Seasonal Coefficient of Performance) elérése lehetséges „Vaporline” hőszivattyúinkkal.
A föld hője hat
ékony energiaforrás
Ez az energiaforrás mindenhol rendelkezésre áll.
A földhő hőszivattyúk a talaj által elnyelt napenergiát ,valamint a magma termonukleáris bomlásából feltörő hőáramot hasznosítják. Ezzel a megújuló energiával az épületek környezetbarát és hatékony hőellátását biztosítják.
A talaj ideális hőforrásnak tekinthető,hiszen télen kivesszük az épület fűtéséhez szükséges hőmennyiséget a talajból,nyáron pedig az aktív és passzív hűtéssel nagy részét ugyanoda visszatesszük. Valójában így csupán puffereljük a talajt,így a környezetünk hőterhelését nyáron nem növeljük,és jelentősen csökkentjük az elektromos energia felhasználást. -A klímaváltozással mind nagyobb szükség van a nyári aktív hűtésre,amelyet spit klímákkal megoldva sok helyen már elláthatatlan energiacsúcsokat igényel,s jelentősen növeli környezetünk hőterhelését.
A professzionális mérnöki tervezésnek és a szakszerű telepítésnek köszönhetően a földhő hőszivattyúk egész évben megbízható módon biztosítják az épület szükséges energiamennyiségét.
Talajszondás, hőszivattyús rendszer
A leghatékonyabb és legbiztonságosabb ,ár/érték arányban a legjobb talajhő hasznosítási megoldás.
A talajszondás hőszivattyús rendszereknél az épület fűtéséhez szükséges hőt a függőlegesen a talajba helyezett szondákon keresztül nyerjük. A szondákban szivattyúkkal keringtetett fagyálló keverék biztosítja a hő szállítását. Az általában U alakú szondákat 13-15 cm átmérőjű, optimálisan100 m mélységű furatba helyezik.
A rendszer tulajdonsága,hogy a föld belsejéből folyamatosan feláramló hőt hasznosítja,s így akkor is folyamatos az utánpótlás,amikor télen az épületek fűtésére a legnagyobb hőigény jelentkezik.
A Föld belsejéből származó hőáram a geotermikus gradiens és talaj konduktivitás szorzata. Magyarország területén a felszíntől távolodva kilométerenként átlagosan 50-60°C-ot emelkedik a hőmérséklet, ami közel kétszerese az európai átlagnak.(gradiens)
A rendszer legfőbb előnye,hogy hozzáértő mérnöki tervezéssel folyamatosan biztosítható a hőszivattyús rendszerek zavartalan működés az épületek hőellátása kisegítő fűtési rendszerek kiépítése nélkül is. A hosszutávú termikus hatáselemzések alapján a mi klimatikus viszonyaink között 25 éves élettartamra méretezve sem nagyobb a szondák körüli talaj hőfokcsökkenése 0,5-0,60C-nál. Amennyiben a szondák nyári hűtésre is igénybe vannak véve,akkor ez az érték tovább csökken.
Hátrányai között említik:
- magas a fúrási és telepítési költség /nehezen fúrható helyeken/
- nem minden esetben lehetséges a fúrás (pl. barlangos területek)
A földhő kinyerése kollektoros rendszerrel
Ezt másképpen vízszintes kollektoros rendszernek is nevezik
A PE csöveket a talajba ágyazzák, a fagyvonal alatt, körülbelül 1,5 méter 2m mélyen .A fagyálló folyadék ezen a csővezetéken áramlik, és a hőszivattyú elpárologtatóján keresztül a hőt továbbítja a hőszivattyú hűtőközegéhez.Ily módon a napenergia, amely a talaj felső rétegét felmelegítette, fűtési célokra rendelkezésre bocsátható.
Mivel ezen hőnyerési mód alkalmazásakor elsődlegesen a napenergiát hasznosítjuk,ezért a geotermikus kollektorokkal rendelkező földhőszivattyúk egyik fő követelménye, hogy a kollektorok feletti terület nyitott és beépítetlen legyen.
A telepítése gondos, hozzáértő mérnöki tervezést igényel, hiszen télen amikor a napenergia utánpótlás csekély mértékű,a fűtési igény pedig maximális,- a kivett hő hatására a föld felső rétegében tárolt hőenergia ,s ezzel a föld hőmérséklete folyamatosan csökken. A talaj túlhűlésének megakadályozása végett a fűtési szezonban kivenni kívánt energiamennyiséget pontosan számítani kell, s a föld paramétereinek és kollektor rendszer kialakításának figyelembe vételével kell a kollektor felületet meghatározni.
A talajkollektoros rendszerek egyik hátránya a nagy területű földmunka. Valóban, a külső hőnyerő felület 2,5 – 3,0-szor nagyobb helyet foglal, mint az épület fűtött alapterülete,s ezen felületet nem lehet beépíteni és árnyékot adó fákkal beültetni.
Energiakosár
Az energiakosár is a földben tárolt napenergiát hasznosítja,ezért tervezése hozzáértést igényel.A szükséges helyigény kisebb, mint egy talajkollektoros rendszer esetében.A hőkihozatal a kosármérettől és talaj adottságoktól függően 0,7-2 kW/kosár körülire tehető.
Az energiakosár telepítésénél fontos szempont, hogy a felső szondahurok fölé legalább 1 méter földnek kell kerülnie a biztonságos üzemelés érdekében. Az energiakosarakat munkagéppel előre kiásott gödörbe lehet elhelyezni, majd vagy Tichelmann-kötéssel, vagy szabályozószelepekkel egy osztó-gyűjtőre kötve lehet egyesíteni és a hőszivattyúra kötni.